Yerel seçimlerde yarışacak adayların listesi ilan edildi

Yüksek Seçim Kurulu’nun ilan ettiği seçim takvimine göre; 31 Mart yerel seçiminde yarışacak adaylar bugün kesinleşiyor. Siyasi partilerin kesin listelerinin açıklanmasıyla birlikte bugün, il seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının basımına başlanılacak. 

Takvim doğrultusunda, bugüne kadar seçime katılma yeterliliğine sahip siyasi parti sayısı 36 olarak belirlenirken, Yenilik Partisi ile Genç Parti’nin seçimlere katılmayacağını YSK’ye bildirmesinin ardından bu sayı 34’e düştü.

Siyasi partiler ve bağımsız adaylar da 20 Şubat’ta il ve ilçe seçim kurullarına adaylık listelerini teslim etti.

Seçime katılacak siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerleri de 27 Ocak’ta YSK Başkanlığında yapılan kura çekimi ile belirlendi. Seçmen bilgi kağıtları da 29 Şubat’ta dağıtılmaya başlandı.

ADAY LİSTELERİ KESİNLEŞTİ

Siyasi parti ve bağımsız adaylara ilişkin kesin listeler, bugün il ve ilçe seçim kurullarınca ilan edildi. Listeler, il ve ilçe seçim kurulu binalarına asıldı.

‘ADAYLIKTAN ÇEKİLME’ HALİNDE NE OLACAK?

Adayların ilanından sonra, adaylıktan istifa, seçim sonuna kadar dikkate alınmayacak, ancak, bu adaylar seçilirse, istifaları hüküm ifade edecek ve yerlerine kendilerinden sonra gelenler seçilmiş sayılacak, ölüm halinde de aynı şekilde hareket edilecek.

Listelerin ilanının ardından il seçim kurullarınca birleşik oy pusulalarının basımına başlanıyor.

Basım işlemleri tamamlandıkça da pusulalar bir plan dahilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına gönderilecek.

KAYNAK: AA, HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x